عایق کاری چیست؟

عایق ماده‌ای است که در مرز دو محیط متفاوت قرار می‌گیرد و از انتقال انرژی و ماده جلوگیری می‌کنند. برای همین برای جلوگیری از ورود و یا خروج گرما و رطوبت و یا مواد خورنده از عایق‌کاری بهره می‌گیرند. مثلا در لوله‌های انتقال آب گرم از عایق‌کاری استفاده می‌کنند تا در فصل سرد سال آب بر اثر انتقال از لوله گرمای خود را از دست ندهد. ممکن است در انواع لوله از انواع عایق رطوبتی و حرارتی استفاده کنند. احتمالا در شهرهای سرد و یا شهرهای مرطوب ایران عایق‌کاری‌های بیشتری نسبت به سایر شهرها مشاهده کنید. زیرا علاوه بر این که عایق جلوی انتقال گرما به سرما را می‌گیرد، می‌تواند از ترک‌خوردگی لوله‌ها را در فصل سرد سال بگیرد. افزون بر این، عایق می‌تواند جلوی زنگ‌زدگی یک سازه آهنی و لوله را در شهرهای مرطوب کشور بگیرد.

 

کاربرد عایق ‌کاری چیست؟

عایق‌ها در کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از کاربردهای عایق‌کاری کنترل تراکم یک سطح مثل سطح لوله است. معمولا در شرایطی که دمای لوله کمتر از دمای محیط باشد، بخار روی لوله متراکم می‌شود. این موضوع باعث افزایش رطوبت در سطح لوله می‌شود که موجب زنگ‌زدگی و خوردگی لوله می‌شود. مورد پرکاربرد دیگر در عایق‌کاری جلوگیری از انجماد یک لوله است. در برخی از نقاط جغرافیایی ماه‌های زیادی از سال دمای هوا زیر صفر درجه سانتی‌گراد است. در این دما آب به راحتی از حالت مایع به جامد تبدیل می‌شود. آب ماده‌ای است که وقتی از حالت مایع به جامد تبدیل می‌شود، حجمش زیاد می‌شود. بنابراین جامد شدن آب علاوه بر جلوگیری از جریان آب در لوله ممکن است باعث ترکیدن لوله هم شود. عایق نمی‌تواند به طور قطعی جلوی یخ زدن آب ایستا در لوله را بگیرد ولی می‌تواند تاخیر ایجاد کند.

حفظ حرارت داخل لوله دیگر کاربرد مهم عایق‌ کردن لوله‌ است. بالا بودن دمای لوله نسبت به محیط باعث انتقال گرما از لوله به محیط و سرد شدن داخل لوله می‌شود. بنابراین برای حفظ گرما مخصوصا در نقاط سرد از عایق‌کاری لوله بهره می‌برند. همچنین برعکس این موضوع هم وجود دارد. عایق می‌تواند از لوله در برابر گرمای بسیار بالا محیط از لوله و ماده سیال آن حفاظت کند. از دیگر کاربردهای جالب عایق‌کاری، جلوگیری از انتقال نویز و صدا است! به دلیل فلزی بودن اکثر سازه‌ها، ممکن است صدا و انواع نویز به وسیله همین فلز منتقل شود و باعث آزار و اذیت دیگران شود. این اتفاق در لوله‌های فاضلاب یک ساختمان و حتی یک شهرک ممکن است رخ دهد. به همین دلیل در صورت نیاز، عایق‌کاری به کمک آرامش و آسایش شهروندان می‌آید.

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

X